otázka
Dobrý deň, zaujímalo by ma, aké osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP) nám má zamestnávateľ poskytnúť na ochranu dolných končatín (obuv) u robotníkov vo výrobe ale aj pre administratívnych pracovníkov ?
odpoveď
OOPP zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi, ak nebezpečenstvo nemožno vylúčiť ani obmedziť technickými prostriedkami, prostriedkami kolektívnej ochrany ani metódami organizácie práce. Zamestnávateľ je v zmysle § 6 ods. 2 písm. a) a b) zákona č. 124/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci prostredníctvom OOPP povinný vypracovať zoznam poskytovaných OOPP na základe posúdenia rizika a hodnotenia nebezpečenstiev vyplývajúcich z pracovného procesu a z pracovného prostredia a bezplatne poskytovať zamestnancom, u ktorých to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia, potrebné účinné osobné ochranné pracovné prostriedky a viesť evidenciu o ich poskytnutí. Konkrétne typy OOPP, ktoré zamestnávateľ poskytuje zamestnancom pri jednotlivých prácach, zamestnávateľ špecifikuje v zozname poskytovaných OOPP vypracovanom na základe posúdenia rizika a hodnotenia nebezpečenstiev.
V zmysle ustanovenia § 2 ods. 4 nariadenia vlády SR č. 395/2006 Z.z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie OOPP, zamestnávateľ musí poskytnúť zamestnancovi OOPP, ktorý spĺňa požiadavky podľa osobitných predpisov. Osobitným predpisom je v súčasnosti Nariadenie EPaR 2016/425 z 9. Marca 2016 o osobných ochranných prostriedkoch (OOP) a o zrušení smernice Rady 89/686/EHS.
Existujú rôzne druhy OOPP na ochranu dolných končatín (bližšie sú špecifikované v bode č. 6 Prílohy č. 1 k nariadeniu vlády SR č. 395/2006 Z.z.) a rôzne práce pri ktorých sa OOPP na ochranu dolných končatín poskytujú (orientačne sú uvedené v bode č. 6 Prílohy č. 3 k nariadeniu vlády SR č. 395/2006 Z.z.). Vo všeobecnosti možno konštatovať, že zamestnávateľ musí vo svojom zozname poskytovaných OOPP špecifikovať konkrétne typy OOPP (OOPP na ochranu dolných končatín rozlišujeme pracovnú, ochrannú a bezpečnostnú obuv) pre jednotlivé práce (profesie), ktoré zamestnanci vykonávajú – napr. ochranná obuv s podrážkou odolnou proti prepichnutiu a prerezaniu pri práci s betónovými a prefabrikovanými dielcami; ochranná obuv proti šmyku pri práci na šmykľavej podlahe; ochranná obuv proti statickej záťaži pri práci, pri ktorej sa prevažne stojí alebo pohybuje; ochranná obuv proti prieniku agresívnych látok pri práci v chemickom priemysle, a podobne).
Z uvedeného je zrejmé, že zamestnanci vykonávajúci pre zamestnávateľa práce v rôznych profesiách (napr. ako robotník vo výrobe; majster; vedúci výroby; administratívny pracovník; a podobne), môžu mať v závislosti od vyskytujúcich sa nebezpečenstiev vyplývajúcich z pracovného procesu a z pracovného prostredia, pridelené rozdielne typy OOPP, prípadne zamestnanci v niektorých profesiách (ak nie je ohrozený ich život alebo zdravie) nemusia mať pridelené žiadne OOPP. Kritériom pri výbere OOPP nie je cena OOPP, ale najmä vhodnosť poskytovaného OOPP na príslušnú prácu, zabezpečenie účinnej ochrany pred existujúcimi a predvídateľnými nebezpečenstvami, splnenie ergonomických požiadaviek a splnenie požiadaviek podľa osobitného predpisu (splnenie predpísaných technických požiadaviek, označenie značkou zhody, vydanie ES vyhlásenie o zhode, …)