Viac ako 300 osôb, vrátane štátnych príslušníkov tretích krajín a samostatne zárobkovo činných osôb skontrolovali inšpektori práce z IP Trenčín v spolupráci s príslušníkmi Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácií – stred a príslušníkmi Úradu hraničnej a cudzineckej polície počas kontroly zameranej na odhaľovanie nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania a najmä na odhaľovanie tzv. „falošných živností“. Súčinnostná kontrola sa uskutočnila 29. januára 2025 v priestoroch výrobného podniku v okrese Púchov, ktorý sa zameriava na výrobu súčiastok do automobilov. Počas inšpekcie práce bolo zistené podozrenie na nelegálne zamestnávanie, vrátane podozrenia výkonu závislej práce viacerých SZČO na základe falošnej živnosti. V súčasnosti prebiehajú ďalšie úkony súvisiace s výkonom inšpekcie práce.
„Ide o mimoriadny počin kolegov z inšpektorátu práce v Trenčíne, ktorý si zaslúži pochvalu. Kontrola v podobnom rozsahu sa na území Trenčianskeho kraja a dokonca ani v podmienkach Slovenskej republiky doteraz neuskutočnila,“ uviedla k tomu generálna riaditeľka Národného inšpektorátu práce Alena Zvarová Bašistová. V spolupráci siedmich inšpektorov a ôsmich policajtov boli totiž skontrolované všetky fyzické osoby, ktoré sa v danom čase nachádzali na pracovisku. Na rozdiel od minulosti, tentoraz zaznamenali inšpektori práce zo strany zamestnancov veľmi pozitívne reakcie. Aj zamestnanci totiž dlhodobo poukazujú na problém tzv. „falošných živnostníkov“, ktorí ich „oberajú o prácu“.
Inšpekcia práce sa kontrolami fiktívnych živností začala intenzívnejšie zaoberať už v rokoch 2021 a najmä počas roka 2022, pričom výsledky mimoriadnych úloh zameraných na zmapovanie porušovania právnych predpisov preukázali a potvrdili opodstatnenosť zvýšenia aktivít inšpekcie práce v tejto oblasti.
V roku 2024 vykonali inšpektori práce na Slovensku celkom 18 266 kontrol nelegálneho zamestnávania v 16 366 kontrolovaných subjektoch. Pri týchto kontrolách preverili dohromady 35 109 fyzických osôb z čoho u 1392 osôb bolo zistené nelegálne zamestnávanie.
V súvislosti s tzv. falošnými živnosťami bolo odhalených 21 subjektov nelegálne zamestnávajúcich 57 živnostníkov. Za porušenia platnej legislatívy v súvislosti s týmito zisteniami inšpektori práce navrhli v minulom roku uložiť 21 pokút v celkovej výške 123 000 Eur. Z toho právoplatných je nateraz desať pokút v sume 36 000 Eur.
Fenomén falošných živností sa v Slovenskej republike vyskytuje u viacerých profesií. Za osobitne ohrozené považujeme profesie, kde sa vyžaduje výkon jednoduchých, pomocných, prípravných, manipulačných, ale aj rutinných prác s nízkou mierou samostatnosti pracujúcich osôb, ako sú napríklad montážne práce pri páse. Problémom je však často nedostatočné právne povedomie pracujúcich osôb o nevýhodách obchodnoprávneho vzťahu v porovnaní s pracovnoprávnym vzťahom spočívajúcich najmä v absencii mnohých ochranných ustanovení pracovného práva (dovolenky, stravné, prestávky v práci, obmedzenia pracovného času a podobne) a práva sociálneho zabezpečenia.
Aktivity inšpekcie práce v tejto oblasti chcú aj naďalej upriamovať pozornosť na to, že zamestnávatelia musia dodržiavať platnú právnu úpravu, ktorá v súčasnosti zakazuje využívanie závislej práce v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu. Výkon závislej práce zo strany SZČO (v odborných kruhoch nazývaný aj švarcsystém) predstavuje výrazne negatívny jav, ktorý ovplyvňuje nielen práva zamestnancov, ale aj plnenie daňových a odvodových povinností, čo má vplyv na celú spoločnosť.