Výpomoc rodinného príslušníka a nelegálne zamestnávanie
Drobní podnikatelia – živnostníci pri svojom podnikaní často potrebujú výpomoc rodinných príslušníkov aby dokázali zabezpečiť plynulý chod svojej malej prevádzky. Pri tejto činnosti však nesmú zabúdať na právne podmienky stanovené zákonom o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, ktorý vo vzťahu k občanom SR pre neporušenie zákazu nelegálneho zamestnávania žiada vo všeobecnosti od zamestnávateľa splnenie dvoch základných podmienok:
- Založenie pracovnoprávneho vzťahu alebo štátnozamestnaneckého pomeru s osobou, ktorá pre neho vykonáva závislú prácu.
a zároveň
- Prihlásenie osoby vykonávajúcej závislú prácu pre zamestnávateľa do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
Postup, ktorý musí zamestnávateľ pre splnenie týchto dvoch podmienok dodržať je presne stanovený v Zákonníku práce a v zákone o sociálnom poistení.
Za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania vyvodzuje inšpekcia voči dotknutým zamestnávateľom právnu zodpovednosť a pri zistení takéhoto deliktu im vzhľadom na povinnosť uvedenú v zákone o inšpekcii práce ukladá finančnú sankciu.
Tieto podmienky sú však v niektorých prípadoch, zvlášť pri drobnom podnikaní naozaj prísne, a preto zákon o nelegálnom zamestnávaní pamätá aj na živnostníkov, ktorí pri svojom podnikaní potrebujú využiť výpomoc svojich najbližších. Zákon preto pre túto skupinu podnikateľov upravuje výnimku zo zákazu nelegálneho zamestnávania a priamo uvádza, čo nie je nelegálnym zamestnávaním a nelegálnou prácou.
Podnikateľovi – fyzickej osobe môžu pri podnikateľskej činnosti vypomáhať bez povinnosti uzatvorenia pracovnoprávneho vzťahu:
– príbuzní v priamom rade, ktorými sú v podľa Občianskeho zákonníka – otec, syn, vnuk, matka, dcéra a vnučka,
– súrodenec,
– manžel (manželka),
Súčasne však pre nich platia tieto podmienky:
– musia byť dôchodkovo poistení alebo
– sú poberateľmi dôchodku, alebo
– ide o žiaka alebo študenta do 26 rokov veku
Pozor !
Uvedená výnimka sa však nevzťahuje na ďalších príbuzných v bočnom rade napr. sesternice, bratrancov, strýkov a tety, a tiež na iné príbuzenské väzby napr. švagor, svokra a pod. Rovnako do tejto skupiny osôb nepatrí druh alebo družka i keď s podnikateľom žijú v spoločnej domácnosti.
A na záver ešte jedna dôležitá skutočnosť. Výnimka sa nevzťahuje na zamestnávateľov, ktorí svoje podnikanie realizujú prostredníctvom obchodných spoločností uvedených v Obchodnom zákonníku, napr. na spoločnosti s ručením obmedzeným alebo na akciové či verejné obchodné spoločnosti.